روزهای کاری : شنبه تا پنج شنبه، از ساعت 8 الی 17

استان خراسان رضوی

درباره استان خراسان رضوی:

خراسان، در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط سلسله ها و دولت های بسیاری در قلمرو خود بوده است. اقوام مختلف اعراب، ترک ها، کردها، مغول ها، ترکمن ها و افغان ها زمان به زمان به این منطقه تغییرات را به ارمغان آورده اند.
جغرافیدانان باستان ایران، ایران را به هشت بخش تقسیم کرده که خراسان بزرگ شکوفا ترین و بزرگترین قلمرو بوده است. اسفراین نیز، در میان دیگر شهرهای استان، یکی از نقاط کانونی برای اقامت اقوام آریایی پس از ورود به ایران محسوب می گردد.
امپراتوری اشکانیان برای چندین سال در نزدیکی مرو در خراسان مستقر بوده است. در دوران ساسانیان نیز استان توسط یک سپهبد که "پادگوسبان" نامیده می شده و چهار مرگراوس (margraves) که هر یک فرمانده یکی چهار بخش استان بوده اند حکومت می شده است.
در دوران فتوحات مسلمانان در ایران خراسان به چهار بخش تقسیم گردید و هر بخش به اسم شهر بزرگ خود یعنی نیشابور، مرو، هرات و بلخ نامیده شدند.
این استان در سال ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.واژهٔ رضوی در نام این استان، به مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد.
مساحت این استان ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است.خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان و ۶۵ بخش تشکیل شده‌است.


جغرافیای استان خراسان رضوی:

استان خراسان رضوی یکی از استان‌های خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیت سیاسی مشهد است که از شمال با ترکمنستان و استان خراسان شمالی، از غرب با استان سمنان، از جنوب غربی با استان یزد، از جنوب با استان خراسان جنوبی و از شرق با افغانستان همسایه است.


آب و هوای استان خراسان رضوی:

استان خراسان به علت گستردگى، داراى آب و هواى متفاوت و گوناگون مناطق شمالى سرد و در تابستان داراى آب و هواى معتدل است و مناطق جنوبى در تابستان‏ها بسيار گرم و در زمستانها سرد است.
روى هم رفته آب و هواى خراسان متغير، مخصوصاً در مشهد در يك روز ممكن است درجه تغيير آب و هوا به 10 تا 15 درجه سانتيگراد برسد.
به طور كلى تقسيمات آب و هوايى خراسان به شرح زير است:
1ـ آب و هواى سرد كوهستانى
عمدتاً در نواحى بلند استان، خاصه در ارتفاعات آلاداغ ـ بينالود مسلط است.
2ـ آب و هواى معتدل كوهستانى
اين نوع آب و هوا را بيشتر در مناطق بجنورد، قوچان، شيروان، نواحى جنوب بينالود، ارتفاعات كپه داغ ـ هزار مسجد و قسمتى از مشهد مى‏توان ديد.
3ـ آب و هواى نيمه بيابانى ملايم (كوهپايه‏اى)
عمدتاً در كوهپايه‏هاى استان ديده مى‏شود و مهمترين ويژگى آن تغييرات درجه حرارت است.
در حقيقت، اين نوع آب و هوا، وجه تمايز آب و هواى شمالى و جنوبى استان است. به عنوان مثال، به قاينات مى‏توان اشاره كرد كه در قلمرو اين نوع آب و هواست.
4ـ آب و هواى گرم و خشك بيابانى
قلمرو اين نوع آب و هوا، نواحى جنوبى استان است و حدود 50 درصد از مساحت استان را زير پوشش دارد.
آب و هوايى است اساساً گرم و خشك با ويژگيهاى خاص اين استان، اين آب و هوا به دو نوع بيابانى داخلى، و شرقى ـ جنوبى تقسيم مى‏شود كه هر يك قلمرو خاصى دارند.
تفرجگاه های استان خراسان رضوی:

طرقبه ، ییلاق طرقبه با نام تروغبذ سابقه‌ای طولانی در تاریخ مشهد دارد تا آنجا که مقدسی در حدود سال 380 هجری قمری تروغبذ را از شهرهای توس می‌داند. ترقبه بر سر راه کوهستانی و «مال رو» مشهد به نیشابور، درود واقع شده و از این لحاظ طی تاریخ به عنوان گذرگاه و تفرج‌گاه به شمار رفته است. در روزنامه سفر خراسان ناصرالدین شاه، نیز از ییلاقات این منطقه آمده است. ترقبه در دامنه کوه‌های بینالود و در امتداد دره بسیار با صفایی قرار دارد. به سبب داشتن آب و هوای سالم و مطبوع هر سال مسافران فراوانی در فصل تابستان از این محل دیدن می‌کنند. ترقبه دارای «پارک شهر» است و در دو سوی جاده ورودی آن مغازه‌های بسیاری فروشنده انواع خشکبار و صنایع دستی می‌باشند. محصولات باغی ترقبه فراوان است و دارای سیب و گیلاس مرغوبی نیز می‌باشد. پارک ملت ، مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع است. پارک ملت بزرگترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارکهای ایران به شمار می‌رود. این پارک دارای شهربازی، تاسیسات ورزشی و فضای سبز بزرگی است.
پارک ملت این پارک که در غرب مشهدو در ضلع شمال غربی میدان آزادی واقع شده است بزرگترین پارک در محدوده شهرستان مشهد می باشد. مساحت آن 72 هکتار می باشدو در سال 1345 شمسی احداث گردیده است . این پارک دارای امکانات بهداشتی ، مسجد، شهربازی، میادین ورزشی، مجتمع فرهنگی-هنری امام رضا ، کتابخانه و استخر شنا می باشد
بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در (پارک ملت ) شهر مشهد در سال 1384 به بهره برداری رسید  این چرخ فلک با 250 تن ‏وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 80 متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ فلک قادر خواهند بود تمام ‏نقاط مشهد را ببینند . این چرخ فلک را بخش خصوصی و طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است . گفتنی است چرخ فلک ‏پارک ملت مشهد پس از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک بزرگ دنیا محسوب می شود . ‏
آبشار اخلمد ، این آبشار در 2 کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان، این آبشار در ماه‌های ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبنده‌ای می‌شود. از آنجا که جنس سنگ‌های تشکیل دهنده کوه‌های اخلمد آهکی است بر اثر نفوذ آب دارای حفره‌ها و شکاف‌های مدور و نسبتاً عمیقی می‌باشد. زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیل‌های آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است کوه‌های اخلمد همه با ارتفاع ده اخلمد دارای باغ‌های زیبا و پرمحصولی می‌باشد و از میان محصولات این منطقه سیب و گلابی اخلمد بسیار معروف است. اخلمد در 84 کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است. شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به مشهد و اصفهان چند روزی را در النگ معروف رادکان اتراق کرد و از آبشار اخلمد دیدن نمود. اخلمد دارای سدی قدیمی به نام سد بایسنغری می‌باشد. وکیل آباد ، وكيل آباد از تفرجگاه هاي قديمي و زيباي مشهد است كه در انتهاي بلوار وكيل اباد واقع شده و داراي باغي طبيعي و انبوه از درختان نار و كاج مي باشد. آب آن از طريق قنات وكيل آباد كه سرچشمه آن بندگلستان ومظهر آن در وكيل آباد است، تامين مي گردد.
وكيل آباد علاوه بر استخرها و جايگاه هاي استراحت مسافران، داراي شهر بازي بسيار بزرگي به نام كوهستان پارك شادي با انواع و اقسام وسايل تفريحي و باغ وحش مي باشد. مساحت وكيل اباد بيش از 70 هكتار و داراي رودخانه اي فصلي است. وكيل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره اي با صفا و هواي مطبوع از دير باز مورد توجه اهالي شهر و مسافران بوده است.
باغ ملی
بوستان كوچك است كه در يكي از خيابان هاي قديمي مشهد كه از شهر در آن واقع بوده احداث شده و توسط حاج حسين آقاي ملك در سال 1345 به شهرداري مشهد واگذار گرديده است. باغ ملي در خيابان امام خميني (ارگ) با فضاي دلنشين قديمي و آب نماها و گل ها و درختان خود استراحتگاهي كوچك در دل شهر است. آب قنات ركن آباد كه از قنات هاي مشهور و قديمي شهر مشهد بوده از ميان اين پارك مي گذشته است. ارگ دولتي كه ساختمان اوليه آن متعلق به ملك محمود سيستاني و ساختمان بعدي آن متعلق به دوره قاجار است در كنار اين پارك بوده است. ملك محمود پس از حمله افغان ها در خراسان قيام كرده و داعيه سلطنت داشته است و بعدا نيز از نادر شاه شكست مي خورد .
پارک ملت
اين بوستان كه در سال 1345 در ابتداي بلوار وكيل آباد احداث شده است،‌يكي از بزرگ ترين باغ ها ومراکز استراحتي- تفريحي مشهد مي باشد كه هر ساله اكثر ميهمانان و زوار مشهد از آن ديدن مي كنند. اين بوستان شامل مسجد،‌گلخانه ، زمين هاي متعدد بازی فوتبال ، تنيس، واليبال، بسكتبال ، استخر شنا و شهر بازي است.


اماکن مذهبی استان خراسان رضوی:

آرامگاه امام رضا ، هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت علی بن موسی رضا(ع) در روز آخر ماه صفر سال 203 هجری قمری به دست مأمون، پسر هارون‌الرشید خلیفه‌ی وقت عباسی به شهادت رسید.

بر طبق منابع تاریخی، مكانی كه پیكر مطهر امام رضا(ع) در آن به خاک سپرده شده است در اصل روستای كوچكی به نام «سناباد» بوده كه در حاشیه‌ی شهر «توس» قرار داشته است.

از این روستای کوچک به بركت وجود حضرت ثامن الحجج(ع)، شهری حول محور حرم امام رضا(ع) ساخته شد که امروز به مشهدالرضا معروف شده است و شهر توس در حاشیه‌ی‌ آن قرار دارد.

حرم مطهر رضوی، مهم‌ترین بنای تاریخی و مذهبی ایران اسلامی به شمار می‌رود که سالانه افزون بر 20 میلیون زائر از اقصی نقاط کشور و جهان برای زیارت آن به مشهد مقدس سفر می‌کنند.

این مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی، بعد از مسجد‌الحرام و مسجد‌النبی از مهم‌ترین بناهای مذهبی مسلمانان به شمار می‌رود.
حرم مطهر امام رضا(ع) بنایی تقریباً گرد است كه گنبدی درخشان و طلایی بر بالای آن قرار دارد و در مركز مجموعه‌، مضجع امام رضا(ع) قرار گرفته است.
نخستین گنبد حرم امام رضا، به فرمان سلطان سنجر سلجوقی و به کوشش وزیر وی، شرف الدین قمی ساخته شد. جنس آن گنبد از کاشی بود. گنبد آغازین همان است که امروزه از داخل حرم دیده می‌شود و سطح مقعّر و ((مقرنس]]های آینه کاری شدهٔ آن پیداست
سینماهای استان خراسان رضوی:

آفریقا ،  1 سالن با گنجایش 1000 صندلی قدس ، 2 سالن با گنجایش 800 صندلی سیمرغ ، 5 سالن با گنجایش 1500 صندلی هویزه ، 5 سالن با گنجایش 1124 صندلی بهمن ، دارای 3 سالن نمایش


بیمارستان های استان خراسان رضوی:

قائم مشهد ، امام رضا (ع) ، خصوصی دكتر شيخ ، دولتی شهيد كامياب ، دولتی حضرت ام البنين(س) ، دولتی شهيد هاشمي نژاد ، مرکز فوق تخصصی کودکان دکتر شیخ ، تامین اجتماعی 17 شهریور ، امام هادی (ع) ، جوادالائمه ، موسی بن جعفر ، 22 بهمن ، مهر ، فوق تخصصی رضوی ، ثامن الائمه ناجا ، پاستور نو ، امام حسین ، آریا ، بنت الهدی ، ارتش ،
روانی ابن سینا ، امید ، خصوصی طالقاني ، دولتی امام رضا(ع) ، دولتی دكتر شريعتي ، خاتم الانبياء (ص) ، شهید کامیاب ( امدادی ) ، امام سجاد (ع) ، فارابی ، جواد الائمه ( قلب و عروق) ، امام جواد (ع) ، مهرگان ، زایشگاه سینا ،کشور : ایران
استان : خراسان رضوی
مرکز : مشهد
بخش : -
نام(های) قديمی : سناباد
جمعيت : تا سال 90، 5994402
زبان گفتاری : فارسی،ترکی خراسانی،ترکمنی،کردی کرمانجی،گویش بخارایی، گویش بیرجندی،گویش نیشابوری،لهجه نیشابوری،لهجه هراتی،عربی خراسانی،هزارگی،سبک خراسانی
پيش شماره تلفن : 0511
طول و عرض جغرافيايی : 59.6057 درجه شرقی ، 36.298 درجه شمالی
سوغاتی : زعفران ، نبات ، هل ، خشکبار ، زرشک ، قالی مشهد ، گلیم ، نمد ، نقل ، مهر ، تسبیح ، عطریات ، انگشتر فیروزه و عقیق ، زینت‌آلات فیروزه و عقیق ، پرچم‌های مذهبی ، جام چهل کلید ، ادویه هفت قلم ، عبای روحانی و نمازی ، خلعت آخرت ، سجاده ، جانماز ، سوهان ، نخودچی کشمش ، آلو ، قیسی ، آلوچه ، لواشک ، جواهرات طلا ، محصولات چرمی ، پوستین ، گلدوزی ، کفش ، مصنوعات سنگی ، کلوچه زنجبیلی ، خشکبار ، کتیرا ، زیره سبز ، گیاهان دارویی ، صنایع دستی ، زرشک دانه‌دار ، گیاه کما ، قرابیه ، آلو خشک ، انار ، نمد ، خربزه محبلاتی ، هندوانه جوین ، ریواس ، انگشتر و زیورآلات فیروزه ، صنایع دستی ، باقلا ، ابریشم ، پسته ، بادام، پوستین دوزی ، نمدمالی ، سفالگری ، گلیم بافی ، چارقدوزی ، ساغری ، گیوه ، قالی و قالیچه کردی (خرسک) ، انگور ، کشمش ، خربزه تربت ، قالی و قالیچه و ...

تورهای مربوطه :

در حال حاظر توری برای این استان در دسترس نمی باشد.

هتل های استان خراسان رضوی:
توضیحات :
آدرس :
تلفن :
Eco UFTAA IATA ITOA Iran civil aviation organization Cultural Heritage and Tourism Organization Hajj and Pilgrimage Organization RAJA Passsenger Train Co RAJA Passsenger Train Co
اطلاعات تماس
تلفن : 02155802402
همراه : 09101476520
فکس : 02155635029
ایمیل : info@maraltours .com
آدرس : تهران، متروی پانزده خرداد، روبروی حسینیه کربلاییها، ساختمان بهروز، پلاک 5
کلیه خدمات گردشگری خود، از قبیل

بلیط هواپیما، تور مسافرتی، رزرو هتل های لحظه آخری، اجاره خودرو و ترانسفر خودرو

را از ما بخواهید.
مجموع بازديد :3092769 دفعه | کاربران آنلاين : 2 نفر | بازديد امروز : 1153 دفعه