top-header
چرا نهنگها خودکشی می کنند؟

چرا نهنگها خودکشی می کنند؟

خودکشی نهنگ ها پدیده ایی است که در میان آبزیان دیده می شود که دلیل آن هنوز نا شناخته است.

پستاندران دریایی به 128 گونه تقسیم می شوند که زندگی‌ آنها وابسته به اقیانوس‌ها است. فک ها، نهنگ ها، دلفین ها و گرازهای دریایی از جمله این گروه محسوب می شوند.

چرا نهنگها خودکشی می کنند؟

در ژوئن 2015 در پاتاگونیای شیلی 337 نهنگ مرده دیده شد محققان حدس زدند ممکن است انفجار و افزایش شدید جلبکهای قرمز سمی باعث این اتفاق شده اند اما در سال بعد بیش از ۸۰ نهنگ باله کوتاه خلبان در سواحل خلیج بنگال در هند خود را به ساحل رساندند و دسته جمعی خودکشی کردند.

برخی معتقدند به دلیل پیروی از اشتباه رهبر گروه خود به سمت آب های کم عمق هدایت می شوند و راه بازگشت به آبهای عمیق را گم می کنند اما چیزی که عجیب است این موضوع می باشد که پس از نجات جان نهنگ ها و انداختن آنها با سختی به اقیانوس باز هم عده ای از آنها به سمت ساحل باز می گردنند و اصرار به خودکشی دارند.

نظریه ی دیگری که وجود دارد این است که نهنگ های پیر و مسن به دلیل کم شدن توان رقابت خود برای دریافت غذا با نهنگ های جوان خود را به ساحل می رسانند و مرگ را ترجیح میدهند ولی حتی چنین نظریه ایی نیز به طور حتمی درست نیس زیرا در منطقه ی جنوب استرالیا که تعداد ماهی ها و غذا برای نهنگها بسیار زیاد است باز با پدیده ی خودکشی نهنگ ها مواجه می شویم.

گاهی به نظر می رسد وال های پیر و مریض به عمد خودکشی میکنند اما تجربه نشان داده که بسیاری از آنها جوان و سالم بوده اند.

آلودگی محیط زیستی و نفتی

و همچنین

آلودگی صوتی

ناشی از سونارهای نظامی که برای جهت یابی زیردریایی هاست میتواند از دیگر عوامل این اتفاق باشد. مشاهدات خودکشی جمعی در سواحل باهاما در سال 2000 حاکی از خونریزی در اطراف گوش دلفین ها بوده است.

گروهی از پزوهشگران کالیفرنیایی با وصل کردن گیره های الکترونیکی به نهنگ های شاخ دار متوجه شدند که این نهنگ ها در زمان خطر ضربان قلبشان به شدت پایین می آید و با توجه به ین که فعالیت آنها نیازمند انرژی بیشتری است و اکسیژن کافی به مغز آنها نمی رسد باعث آسیب ماندگار مغزی می شود و راه خود را گم می کنند.

در حال حاضر ناسا طوفان های خورشیدی که انفجارهای عظیم پرتوهای کیهانی مضری را به سمت لایه مغناطیسی زمین از سمت خورشید روانه می کند و می تواند بر روی مغناطیس زمین و این موضوع اثر بگذارد را باعث این اتفاق می داند و در حال ببرسی این احتمال می باشد.

نهنگ ها و دیگر پستانداران دریایی از توانایی خود برای حس کردن میدان مغناطیسی زمین استفاده می کنند تا بتوانند موقعیت خود را در اقیانوس ها شناسایی کرده و حرکت کنند. طوفان های خورشیدی با شکاف این میدان های ممکن است عامل گمراهی و گیجی این پستانداران شود.

نهنگ عنبر، نهنگ خلبان، نهنگ قاتل، نهنگ منقاریان از جمله گونه هایی هستند که اغلب با راندن خود با ساحل خودکشی می کنند.

در سال 1351 یک وال در ساحا بندرعباس به گل نشسته و بعد از آن در سال 1384 و 1387 و 1389 و باز در سال های اخیر دلفین های خلیج فارس به شکل دسته جمعی خودکشی کردند.

آخرین اتفاق تلخ خودکشی نهنگ ها و گل نشستن آنها در تاریخ 30 آبان 1399 در ساحل کیش رخ داد.

طبق نظر کارشناسان دامپزشکی و محیط زیست این نهنگ چند روز پیش فوت کرده و بعداز ظهر سی آبان در ساحل سیمرغ کیش مشاهده شده است و تخمین زده می شود که بیش از پنج تن وزن داشته باشد. عوامل اجرائیات شرکت عمران، آب و خدمات با حضور کارشناسان اداره محیط زیست و اداره دامپزشکی در حال انتقال آن هستند.

این اتفاق ناگوار در سراسر دنیا رخ میدهد و شاید خودکشی هزار نهنگ در سال 1918 در ساحل نیوزلند بزرگترین خودکشی پستانداران دریایی بوده است در این اتفاق 416 وال خلبان خود و 20 رهبر از آن ها خود را به ساحل انداختند.

یک نقاشی از قرن شانزدهم میلادی نشان دهنده آن است که نهنگ ها در زمان ها و حتی قرن های پیش که آلودگی محیط زیست وجود نداشت باز هم دست به خودکشی میزدند.

همه ی آنچه گفته شد در حد فرضیات می باشد اما یک چیز را قطعا میدانیم آن هم این است که همه چیز را نمیدانیم!!!

منبع: آژانس هواپیمایی مارال