top-header
نکاتی برای دوری از مریضی در حین سفر

نکاتی برای دوری از مریضی در حین سفر

مریض شدن بخشی از زندگی روزمره است، و در سفر بودن باعث نمی شود که دیگر با آن مواجه نشوید. اتفاقاً در سفر شما محیط های مختلف، آدمهای گوناگون و حشرات و حیوانات متنوعی را میبینید که هر کدام ممکن است برای شما ویروس یا بیماری انتقال بدهند.تنها کاری که از دست شما بر می آید این است که احتمال دچار شدن به بیماری را به حداقل برسانید. مطلبی که پیش رو دارید چند تا از اساسی ترین نکات برای حفظ سلامتی و دوری از مریضی در حین سفر را برایتان بازگو میکند.

 • دستهایتان را بشویید

  شاید نکته ی ساده ای به نظر برسد، اما اکثر آدمها آن را فراموش میکنند. یکی از مهم ترین عوامل برای مبتلا نشدن به بیماری و جلوگیری از انتقال آن، شستن مرتب دست هاست. سعی کنید هر بار که به آب دسترسی پیدا می کنید دستهایتان را کامل بشویید.

 • آب معدنی بنوشید

  اگر از آب شیر شهری که در آن به سر میبرید مطمئن نیستید، توصیه میکنیم از اب معدنی استفاده کنید، حتی اگر محلی ها آب شیر را بدون هیچ مشکلی مینوشند!

 • مواظب مسمومیت غذایی باشید

  بزرگترین دلیل برای مشکلات معده و اسهال، مسمومیت غذایی است. هر جایی غذا نخورید، هر چند وسوسه انگیز باشد. تا جایی که می توانید جایی غذا بخورید که غذای آن تازه، کاملاً پخته و موقع سرو کردن داغ باشد. سالادهایی که از شستشوی صحیح آنها مطمئن نیستید، غذاهای مانده، آب میوه فروشی هایی که معلوم نیست میوه ها را پوست کنده اند یا برای مدت زیادی آنها را بیرون یخچال نگه داشته اند، خط قرمز است

 • از خوردن غذای آشنا نترسید

  اگر در مکانی هستید غذای قابل اعتمادی به جز همان که در خانه می خورید وجود ندارد، بهتر است با همان سر کنید. همچنین تغییر ناگهانی به یک رژیم غذایی متفاوت مثل غذاهای تند و ادویه دار ممکن است ساز و کار بدنتان را به هم بریزد.

 • فعالیت بدنی را فراموش نکنید

  یکی از بهترین روش ها برای سلامتی و مبارزه با عفونت ها ، فعالیت فیزیکی است. بر همه ثابت شده است که فعالیت فیزیکی سیستم دفاعی را بهبود می بخشد و آن را در برابر بیماری مقاوم میکند. اصلاً سفری که در آن نخواهید از بدنتان کار بکشید که سفر نمی شود.

 • مراقب نور خورشید

  هر چند نور خورشید برای بدن خوب است، اما بیش از اندازه ی آن می تواند باعث گرمازدگی، سوختگی و دردسرهای زیادی در طول سفر بشود. برای اینکه خیال خودتان را راحت کنید، از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و مرتب آب بنوشید.

 • واکسن بزنید

  برای سفرهای طولانی مدت، توصیه می شود که واکسن های مورد نباز را از قبل بزنید. اما واکسنی که از همه بیماری ها پیشگیری کند وجود ندارد. هر جایی بنا به شرایط و محیطی که دارد، مستلزم یک سری واکسن است. توصیه کلی ما این است: اگر می توانید کاری برای پایین آوردن احتمال بروز بیماری های انجام دهید، چرا که نه!؟

 • مراقب نیش پشه باشید

  نیش پشه و حشرات یکی از کابوس های عاشقان سفر است. برای اینکه خطر ابتلا به بیماریهایی مثل مالاریا و تب دانگ را به حداقل برسانید، این کارها را انجام دهید:تاجایی که امکان دارد در اتاق هایی با سیستم سرمایشی مناسب بمانید.

منبع: مجله قطارهای فدک