• بلیط پروازهای لوفت هانزا بلیط پروازهای لوفت هانزا
  • سفر به مشکین شهر و بازدید از این پل معلق را با ما تجربه کنید سفر به مشکین شهر و بازدید از این پل معلق را با ما تجربه کنید
  • حتی بعد از ساعات کاری حتی بعد از ساعات کاری

Skip Navigation Links

استان خراسان رضوی

کشور : ایران
استان : خراسان رضوی
مرکز : مشهد
بخش : -
نام(های) قديمی : سناباد
جمعيت : تا سال 90، 5994402
زبان گفتاری : فارسی،ترکی خراسانی،ترکمنی،کردی کرمانجی،گویش بخارایی، گویش بیرجندی،گویش نیشابوری،لهجه نیشابوری،لهجه هراتی،عربی خراسانی،هزارگی،سبک خراسانی
پيش شماره تلفن : 0511
طول و عرض جغرافيايی : 59.6057 درجه شرقی ، 36.298 درجه شمالی
درباره استان
خراسان، در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط سلسله ها و دولت های بسیاری در قلمرو خود بوده است. اقوام مختلف اعراب، ترک ها، کردها، مغول ها، ترکمن ها و افغان ها زمان به زمان به این منطقه تغییرات را به ارمغان آورده اند.
جغرافیدانان باستان ایران، ایران را به هشت بخش تقسیم کرده که خراسان بزرگ شکوفا ترین و بزرگترین قلمرو بوده است. اسفراین نیز، در میان دیگر شهرهای استان، یکی از نقاط کانونی برای اقامت اقوام آریایی پس از ورود به ایران محسوب می گردد.
امپراتوری اشکانیان برای چندین سال در نزدیکی مرو در خراسان مستقر بوده است. در دوران ساسانیان نیز استان توسط یک سپهبد که "پادگوسبان" نامیده می شده و چهار مرگراوس (margraves) که هر یک فرمانده یکی چهار بخش استان بوده اند حکومت می شده است.
در دوران فتوحات مسلمانان در ایران خراسان به چهار بخش تقسیم گردید و هر بخش به اسم شهر بزرگ خود یعنی نیشابور، مرو، هرات و بلخ نامیده شدند.
این استان در سال ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.واژهٔ رضوی در نام این استان، به مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد.
مساحت این استان ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است.خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان و ۶۵ بخش تشکیل شده‌است.
جغرافيای استان
استان خراسان رضوی یکی از استان‌های خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیت سیاسی مشهد است که از شمال با ترکمنستان و استان خراسان شمالی، از غرب با استان سمنان، از جنوب غربی با استان یزد، از جنوب با استان خراسان جنوبی و از شرق با افغانستان همسایه است.
آب و هوای استان
استان خراسان به علت گستردگى، داراى آب و هواى متفاوت و گوناگون مناطق شمالى سرد و در تابستان داراى آب و هواى معتدل است و مناطق جنوبى در تابستان‏ها بسيار گرم و در زمستانها سرد است.
روى هم رفته آب و هواى خراسان متغير، مخصوصاً در مشهد در يك روز ممكن است درجه تغيير آب و هوا به 10 تا 15 درجه سانتيگراد برسد.
به طور كلى تقسيمات آب و هوايى خراسان به شرح زير است:
1ـ آب و هواى سرد كوهستانى
عمدتاً در نواحى بلند استان، خاصه در ارتفاعات آلاداغ ـ بينالود مسلط است.
2ـ آب و هواى معتدل كوهستانى
اين نوع آب و هوا را بيشتر در مناطق بجنورد، قوچان، شيروان، نواحى جنوب بينالود، ارتفاعات كپه داغ ـ هزار مسجد و قسمتى از مشهد مى‏توان ديد.
3ـ آب و هواى نيمه بيابانى ملايم (كوهپايه‏اى)
عمدتاً در كوهپايه‏هاى استان ديده مى‏شود و مهمترين ويژگى آن تغييرات درجه حرارت است.
در حقيقت، اين نوع آب و هوا، وجه تمايز آب و هواى شمالى و جنوبى استان است. به عنوان مثال، به قاينات مى‏توان اشاره كرد كه در قلمرو اين نوع آب و هواست.
4ـ آب و هواى گرم و خشك بيابانى
قلمرو اين نوع آب و هوا، نواحى جنوبى استان است و حدود 50 درصد از مساحت استان را زير پوشش دارد.
آب و هوايى است اساساً گرم و خشك با ويژگيهاى خاص اين استان، اين آب و هوا به دو نوع بيابانى داخلى، و شرقى ـ جنوبى تقسيم مى‏شود كه هر يك قلمرو خاصى دارند.
سوغات استان
زعفران ، نبات ، هل ، خشکبار ، زرشک ، قالی مشهد ، گلیم ، نمد ، نقل ، مهر ، تسبیح ، عطریات ، انگشتر فیروزه و عقیق ، زینت‌آلات فیروزه و عقیق ، پرچم‌های مذهبی ، جام چهل کلید ، ادویه هفت قلم ، عبای روحانی و نمازی ، خلعت آخرت ، سجاده ، جانماز ، سوهان ، نخودچی کشمش ، آلو ، قیسی ، آلوچه ، لواشک ، جواهرات طلا ، محصولات چرمی ، پوستین ، گلدوزی ، کفش ، مصنوعات سنگی ، کلوچه زنجبیلی ، خشکبار ، کتیرا ، زیره سبز ، گیاهان دارویی ، صنایع دستی ، زرشک دانه‌دار ، گیاه کما ، قرابیه ، آلو خشک ، انار ، نمد ، خربزه محبلاتی ، هندوانه جوین ، ریواس ، انگشتر و زیورآلات فیروزه ، صنایع دستی ، باقلا ، ابریشم ، پسته ، بادام، پوستین دوزی ، نمدمالی ، سفالگری ، گلیم بافی ، چارقدوزی ، ساغری ، گیوه ، قالی و قالیچه کردی (خرسک) ، انگور ، کشمش ، خربزه تربت ، قالی و قالیچه و ...
وسایل حمل و نقل عمومی
-
تلفن های ضروری
110پليس
115اورژانس
125آتش‏ نشاني
193خدمات فني پست
137شهرداري
149بهداشت
148صداي مشاور
199اطلاعات پرواز
162صدا و سيما
114اطلاعات سپاه
118اطلاعات مخابرات
140پست
194اتفاقات گاز
141راه و ترابري
135مخابرات
116ستاد خبري
134ستاد هواشناسي
124تعزيرات حكومتي
139اطلاعات راه ‏آهن
113وزارت اطلاعات
136بازرسي كل كشور
121مركز پيام و اتفاقات برق
122مركز امداد آب
133-1829-1830تاكسي بي‏سيم
7-8599001پايانه مسافربري

توضیحات :
آدرس :
تلفن :

بر چسب ها :

نقشه ی شهر مشهد
مختصات جغرافیایی شهر مشهد
طول جغرافیایی : 59.6057
عرض جغرافیایی : 36.298
وضعیت آب و هوای مشهد

وضعیت آب و هوا
فرم نظرسنجی
نام و نام خانوادگی :
اطلاعات تماس :
* نظر ، پیشنهاد و انتقاد :
 
پیام مدیریت
آمار بازديد سايت
مجموع بازديد : 2701780 دفعه
کاربران آنلاين : 80 نفر
بازديد امروز : 1896 دفعه
آخرین بازدید از : - -