maraltours

فرودگاه بین المللی مهرآباد

درباره فرودگاه بین المللی مهرآباد :

فرودگاه بین المللی مهرآباد (IAC) یکی از فرودگاه‌های اصلی شهر تهران، در سال ۱۳۱۷ ساخته شده‌است. فرودگاه مهرآباد، در بخش غربی تهران واقع شده و نام خود را از روستای مهرآباد که پیشتر در آن منطقه قرار داشت گرفته‌است. از کسانی که در ساخت و توسعه پایانه‌های بین الملی این فرودگاه نقش اساسی ایفا کردند می‌توان ویلیام پریرای آمریکایی را نام برد که بهمراه چند شرکت دیگر در سال ۱۹۷۲ به فرودگاه چهره‌ای جدید بخشیدند.

برای

خرید آنلاین بلیط هواپیمای پروازهای داخلی

اینجا کلیک کنید

لوگوی فردگاه بین المللی مهرآباد پس از انقلاب در سال ۲۰۰۵ میلادی این فرودگاه دارای شش ترمینال بوده که پروازهایی که از ترمینالهای فرودگاه مهرآباد انجام میشود عبارت‌اند از:
ترمینال یک که پروازهای زاگرس، کیش ایر و وارش از این ترمینال انجام میشود. امکانات ترمینال یک شامل رستوران، کافی شاپ، سالن عمومی، نمازخانه و کتابخانه است.
ترمینال دو که مربوط به پروازهای آتا، قشم ایر، معراج، کارون (نفت)، ایران ایر و ایران ایر تور است. امکانات ترمینال دو فرودگاه مهرآباد نیز به این شرح است: رستوران، کافی شاپ، سالن ترانزیت، سالن عمومی، ساندویچی، غرفه کتاب، نمازخانه.
ترمینال شماره سه فرودگاه مهراباد به حجاج تعلق دارد.
ترمینال چهار فرودگاه مهرآباد نیز مربوط به پرواز های آسمان، تابان، کاسپین، اترک، پویا، ساها و سپهران می باشد. امکانات این ترمینال به این شرح است: سالن ترانزیت، جایگاه پذیرایی از مسافران پروازهای تاخیردار، رستوران، کافی شاپ، ساندویچی، بوفه سرد و گرم
ترمینالهای پنج و شش نیز برای پروازهای ورودی و خروجی سایر ایرلاینها استفاده میشود. فرودگاه مهرآباد در سال ۲۰۰۵ قادر به کنترل بیش از ۷۰هزار پرواز عبوری، ۱۰ هزار پرواز داخلی و ۳۰ هزار نشست و برخاست بین‌المللی بوده‌است. در همان سال ظرفیت فرودگاه‌های ایران ۶۱ میلیون مسافر در سال بود و ۹۰ درصد مسافران هواپیما از ۱۲ فرودگاه پرواز می‌کردند: ۴۵ درصد مسافران هواپیما توسط فرودگاه مهرآباد، ۴۵ درصد توسط فرودگاه‌های مراکز استان‌ها و ۱۰ درصد توسط فرودگاه‌های اقماری سرویس داده می‌شوند.

برای دریافت

اطلاعات پروازهای ورودی فرودگاه مهرآباد تهران

اینجا کلیک کنید
برای دریافت

اطلاعات پروازهای خروجی فرودگاه مهرآباد تهران

اینجا کلیک کنید
پرواز های فردگاه بین المللی مهرآباد

مهرآباد داراي 5 پاركينگ خودروي مسافرين با ظرفيتي معادل 7000 محل توقف است و حدود 10 شركت با همكاري برخي از برندهاي اغذيه و پوشاك و خدمات داخلي و خارجي در ترمينال هاي مهرآباد به ارائه خدمات مسافرين مشغول مي باشند . مهرآباد داراي يك برج مراقبت پرواز و مجهز به رادارهاي ريتيون و آريا مي باشد و با دو باند و يك تاكسي وي اصلي فعاليت پروازي صورت مي گيرد. همچنين با داشتن ماشين آلات و تجهيزات روز دنيا در بخش ايمني و آتش نشاني داراي cat 9 ايمني است . اپرون شرقي و غربي مهرآباد در حال حاضر ظرفيت پذيرش حدود 50 هواپيماي بدنه متوسط را داشته و 3 شركت هندلينگ كننده مسئوليت نقل و انتقال بار و مسافر را از ترمينال به سطوح پروازي و برعكس بعهده دارند .

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی در فرودگاه مهرآباد:

فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران در حال حاضر قطب هوایی برای خطوط هواپیمایی آتا، هواپیمایی اترک، هواپیمایی کاسپین، ایران ایر، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی کارون (نفت)، کیش ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی قشم، هواپیمایی تابان، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی سپهران، هواپیمایی ساها و هواپیمایی وارش جهت پروازهای مسافری و نیز هواپیمایی ایران ایر، ماهان و آسمان برای انجام پروازهای باربری می باشد.

امکانات تجاری و غیر تجاری فرودگاه مهرآباد:

فرودگاه مهرآباد تهران دارای مجموعه فضاها و محلهای تجاری ، تبلیغاتی ، خدماتی و ... می باشد که بخشی از آنها عبارتند از:
فروشگاه های یکپارچه مختلف ، رستوران ، بوفه و کافی شاپ ، دستگاههای خودپرداز، شعبه بانک ها، تابلوهای تبلیغاتی ، نمایشگرهای تبلیغاتی ، دفاتر شرکت های هواپیمایی ، دفاتر هتل ، پارکینگ خودرو و غیره که در مجموع 99،500 متر مربع را دربر میگیرند.
همچنین فضاها و اماکن غیر تجاری این فرودگاه شامل شده از:
سپاه ، پلیس ، گمرک، قرنطینه ، ارتش، حفاظت اطلاعات ، امور خارجه ، ریاست جمهوری ، مدیریت ترمینالها ، حراست و غیره که مساحتی حدود 61،375 متر مربع را شامل میشود.

راه های دسترسی به فرودگاه مهرآباد :

ترانسفر خودرو:

برای رفتن به فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران شما میتوانید به صورت اینترنتی و آنلاین و تنها با چند کلیک، ماشین مورد نظر خود را با راننده، از محل دلخواه خود دریافت کنید و به آسانی و با زمانبندی دقیق به پرواز خود برسید. برای این منظور آژانس مسافرتی مارال، با همکاری شرکت بین المللی یوروپکار، این امکان را برای شما فراهم نموده و می توانید جهت دریافت تاکسی و ماشین از شرکت بین المللی یروپکار، اینجا کلیک کنید.

اجاره خودرو:

برای رفتن به فرودگاه بین المللی مهرآباد می توانید به صورت آنلاین خودرو، دلخواه خود را اجاره و آنرا در محل مورد نظرتان دریافت کنید و به فرودگاه مهرآباد رانندگی کنید. برای اجاره آنلاین خودرو یوروپکار، اینجا کلیک کنید.

خودروی شخصی:

اگر با خوردوی شخصی قصد رفتن به فرودگاه مهرآباد را دارید می توانید از بزرگراه شهید لشکری غرب به شرق (جاده مخصوص کرج) ، خود را به خیابان فرودگاه مهرآباد برسانید و از خیابان معراج به سمت ترمینال مربوطه حرکت نمایید. وسیله ی نقلیه خود را می توانید در پارکینگ های فرودگاه مهرآباد به آدرس های زیر پارک فرمایید:

پاركينگ هاي ترمينال هاي 1 و 2 : پاركينگ شماره 1 :طبقاتي - ظرفيت 2700 دستگاه – 3طبقه فوقاني و 3 طبقه تحتاني پاركينگ شماره 2 : طبقاتي - ظرفيت 520 دستگاه – 3طبقه فوقاني
پاركينگ هاي ترمينال 4 و 6 : پاركينگ شماره 3 : روباز- ظرفيت 300 دستگاه پاركينگ شماره 4: طبقاتي – 1طبقه فوقاني و3طبقه تحتاني - ظرفیت 1400 دستگاه

* توقف بيش از 15 ساعت يك شبانه روز محاسبه مي گردد .

متروی تهران:

با توجه به ازدحام و شلوغی مسیرهای منتهی به فرودگاه مهرآباد تهران در بعضی از ساعات شبانه روز، برای به موقع رسیدن به پرواز، متروی تهران وسیله ای مناسب برای این امر میباشد. برای رفتن به فرودگاه مهرآباد کافیست خود را به خط چهار متروی تهران برسانید.
اگر در خط یک متروی تهران هستید میتوانید در ایستگاه دروازه دولت از قطار پیاده و سوار قطارهای خط چهار به سمت ایستگاه ارم سبز شده و خود را به ایستگاه های فرودگاه مهرآباد برسانید.
همچنین از خط دو از ایستگاه شادمان، خط سه ایستگاه تئاتر شهر، خط پنج ایستگاه ارم سبز، خط شش ایستگاه میدان شهدا و خط هفت ایستگاه توحید، خود را به خط چهار متروی تهران رسانده و از آن خط خود را به ایستگاه های پایانه 1و2 و ایستگاه پایانه 4و6 فرودگاه مهرآباد برسانید.

دانلود نقشه متروی تهران و حومه

اتوبوس:

در حال حاظر برای رسیدن به فرودگاه مهرآباد با اتوبوس، می توانید از اتوبوس های مستقر در پایانه میدان ونک و یا پایانه میدان آزادی استفاده نمایید.

دانلود نقشه اتوبوس های BRT تهران

راه های ارتباطی فرودگاه مهرآباد:

آدرس فرودگاه مهرآباد:

تهران، میدان آزادی، خیابان معراج، فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران

تلفن تماس فرودگاه مهرآباد:

021-61021

سامانه پیامکی فرودگاه مهرآباد:

3000199

اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد:

199

وب سایت فرودگاه مهرآباد:

mehrabad.airport.ir